Leksaker mm > Leksaker

Vad kan ni berätta om mina leksaker? :)

(1/2) > >>

therre:
Hej!

Jag har fått tips om detta forum och skulle vilja veta lite mer om leksaker jag har här hemma som min svärmor haft som liten, dvs början av 50-talet och 60-talet. Vilket märke det kan tänkas vara, lite diverse om dessa och kanske ett ekonomiskt värde eftersom hon har viljat att jag ska sälja dessa.

Leksakerna finns i bilder på www.therre.se/leksak

Hälsnningar Therese


OBS! Bilderns finnas att beskåda i inlägg längre ner!!!

Reseda:
Min äldsta dotter fick ett likadant piano 1962. Det pianot var vitt. Överlevde inte lillebrors hårdhänta hamrande.

therre:
Vad kul att fler känner igen grejerna :)

Jag täntke lägga ut det på Tradera, men vet inte alls vad man ska ta betalt..

ada:
Det lönar sig alltid att lägga ut bilderna i själva forumet, som jag resonerar med en på Antikforum så är de flesta som läser bekväma, man tittar på en bild/bilder någon lagt ut i en fråga, läser texten först om det verkar intressant, och kommenterar sedan.

Det passar inte allas uppkopplingshastighet och datorkapacitet att öppna bilder på 1 megabyte dessutom, det är därför man förminskar bilder för att visa på nätet.

ada:
Bra att du fixade bilder. Du hade kunnat lägga fyra bilder per inlägg också och sluppit göra specialbilder (bara minskat ner storleken). Jag har lagt dina leksaker i separata trådar, även det för att underlätta för att få svar på frågorna

Symaskinen: http://www.retroforum.se/index.php/topic,1334.0.html

Köket: http://www.retroforum.se/index.php/topic,1335.0.html

Docka 1: http://www.retroforum.se/index.php/topic,1338.0.html

Docka 2: http://www.retroforum.se/index.php/topic,1336.0.html

Skrivmaskinen: http://www.retroforum.se/index.php/topic,1337.0.html

Apa i plåt: http://www.retroforum.se/index.php/topic,1339.0.html

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

Gå till fullversion