Viii-i-iiinnce *vajnar* mitt hjärta brister fullständigt. Inte kan du väl ens fundera på att bygga en hotrod utav den?
? Ã…hhhh, ... *snyftar hööögt!*
Kan du inte hitta ett sämre objekt till det? Ple-ee-ease? *knäpper händerna, ställer mig på knä och ber vädjande*.
Klart det ska bli hot rod av den,går ju inte åka runt i en tråkig original bil som nån annan gubbe.Jag köpte denna just för att den var lite finare,jag har lessnat på kvadratmetervis av rostlagning på gamla bilar innan man ens kan börja bygga om dom,ska bli kul att kunna börja bygga direkt.
Jag är väldigt kluven i Hot Rod frågan. Roddar är riktigt häftiga, men original är original.
Om du ska bygga på den så kommer du ändå inte att spara mycket mer än karossen, och den måste modifieras i alla fall, varför inte köpa en nytillverkad kaross och spara originalbilen? Jag läste ett reportage om någon i Sverige som nytillverkar -32 karosser i plåt, men minns inte vad firman heter. Kvaliteten var iaf riktigt bra, det exporterades en hel del bitar till USA. Plastkaross är förmodligen inte ens ett alternativ gissar jag.
Original är original men bilen är mer värd som en tidskorrekt byggd rod om man ska se ekonomiskt på det.Jag kommer förmodligen använda mig av en 32:a ram så originalramen och resten av chassiet spara jag i nått hörn av garaget likaså lampor,skärmar,fotsteg,fälgar och allt annat.
En nytillverkad plåtkaross är lika lite alternativ som en plastkaross,det existerar inte i min värld,dessutom är en nytillverkad kaross dyrare änn vad jag köpte hela bilen för.Det ska va gamla grejor,riktiga grejor,en nytillverkad kopia på en stig lindberg pryl har ju inte samma lycko känsla som en originalpryl,likadant är det med bilar för mig.
MVH Micke