Design, övrigt > Silver & bestick

guldfärgat nysilver?

(1/2) > >>

Moses:
Bildens söta mockaskedar har märkningen "prima ns" men är, som ni ser, helt guldfärgade. Hur kommer det sig? Svar till märket "hopplöst okunnig."

ada:
Kära "hopplöst okunnig"


Vill inte pika dej för att bilden saknas, men det är liiite svårt att se :) (nu kommer väl bilden för att jag skrivit såhär)


Vad sägs om de är först "försilvrade" och sedan gulpläterade


HgF:
Jag har också ett gäng guldade "nysilverskedar", och jag har kommit fram till att de är förgyllda helt enkelt, galvaniskt förgyllda, vilket är en enkel industriell procedur. Det är oftast små mockaskedar som blivit behandlade på det sättet. Det är ju ganska snyggt och för handeln var det nog en extra sporre att kunna erbjuda dylika galanterivaror, säkert till ett högre pris.

Moses:
....förutom okunskap, även alzheimer light, suck.....

ada:
Jag brukar glömma bild så gräm dej inte för det (jag kommer på mej innan nån hunnit se att bilden saknas i allmänhet)

Liknar bestick som kallas "svensk spetsig"?, sitter fint på kanten av en liten mockakopp med guldkant.

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

Gå till fullversion