Allmänt > Fria diskussioner
Skorna anfaller ………
engelsson:
:DJa Kikarbara man har mycket att kämpa emot som öm moder..först sina egna nojjor..jag tycker det e fullständigt hemskt när ungarna går runt i trasiga jeans..o det kan ju inte vara det att man inte gillar det för man hade ju själv likadana....utan där kommer skamfaktorn in.....vaaaad ska folk TÄNKA!!!!!!! gudbevars... O Ada det går jättefint med grabbar det där med likadana strumpor..min son köper sina på typ Intersport i tiopack...men tjejerna...de har ju milijoner med strumpor alla med olika färgglada figurer o motiv suck..så kombinationerna kan ju bli helvilda ibland..
kikarbara:
--- Citat från: ada skrivet lör 11 okt 2008 23:19:17 ---En gång sa jag att jag samlade på udda strumpor, för det kunde ju dyka upp en likadan i nästa tvätt..
Men senare löste jag det hela med att bara köpa likadana enfärgade, grå till en son, svarta till den andra -typ
--- Slut citat ---
*skrattar*
Jodå, så gör vi också. Svarta till äldsta, alltid samma tolvpack på gekås eller liknande, gråa likaledes till nästäldsta sonen och vita till sambon, det här herrarna som drar 45-47 i familjen, lättast att förväxla.
Seriefigurer till yngsta.
Till nästyngsta är det färgade med lite motiv, som skiljer sig från de vuxna, han är 11 men drar 43, så de är lite svårskiljda från övriga herrars annars.
Och här anar ni redan vilken guldgruva det blir när det gäller att hitta två olika strumpor? Här finns ju allt? För det SKALL vara två olika, gärna en svart en vit, en grå en vit, en med stålmannen en svart, en svart med röd döskalle och en grå med rutor etc, etc, etc, så länge det inte är två lika. Häromdagen kikade jag ner på den finska neanderthalaresn fötter (sambon) och ... :o En grå och en svart? ??? ??? ??? Men hålla? ??? ???
-Jamen vad fasen, det FINNS ju inte två lika, alla mina strumpor ligger i H´s och N´s garderob...
Numera är det inte ens säkert att man äger sina egna strumpor i det här huset även om man har monopol på en färg. *suck*.
kikarbara:
Jag tror härmed att det är bevisat, då det inte bara förekommer hos oss, strumporna har lierat sig med skorna. De är dock effektivast för deras attacker märks inte lika mycket, men de inte bara försvinner i tvättmaskinen, de har även lyckats med att förvrida sinnet på våra tonåringar så att de nött och tvunget skall ha på sig olika strumpor, nu är det altså männen som ligger i farozonen.
Kvinns. Vi får nog återgå till nylonstrumpbyxorna om vi vill ha motståndskraft. De KAN inte blandas i olika par...
Nastamuumio:
Minns nån gammal EP-skiva med Thore Skogman där han hade en blå/gul kostym där allting ena sidan var blått(sko,byxben och kavajhalva).Den andra halvan av honom var gul.Tror skivan heter "Homecoming year",den var grovt nationalistisk.
(Hittade den !)
www.tradera.com/EP_Thore_Skogman_The_Homecoming_Year_3_PS_1966_Kult_-auktion-72133985
En annan kille vid samma tid blev "Homecoming king" efter den här prestationen som
gjordes mot alla odds och dåtida vetande.Kanske var det skorna som gjorde´t ?
www.youtube.com/watch?v=Id4W6VA0uLc
Nastamuumio:
Det omvända förekommer tydligen också,dvs att skorna blir attackerade.
En del lever i en retrovärld och har svårt att acceptera förändringar tycks det,ty i den forna sko-staden hände sig :
www.na.se/artikel.asp?intId=1250377
Kanske var han i maskopi med den här mannen:
http://wwwc.aftonbladet.se/vss/telegram/0,1082,62462759_852__,00.htm
Eller den här kvinnan:
www.sr.se/cgi-bin/vast/nyheter/artikel.asp?artikel=598546
Men då vill det till att det är storfotade kvinnor eller småfotade män om
man alls skall få ihop ett par oavsett.
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida
Gå till fullversion