Leksaker mm > Leksaker

Små bilar från Kalaspuffar

(1/2) > >>

JJ:
Dessa små plastbilar låg i kalaspuffspaketen 1959-1961, så nog är det retro alltid! På bilden är det 63 st, men jag har bytt till mig några till av en annan samlare (jo, det finns några till som samlar på dessa...) som kommer på posten snart. Det finns även små tåg, båtar och flygplan från samma paket, men jag samlar bara på bilarna nu - har sålt av det andra.

HgF:
Jo dom där kommer man ihåg - först en räjäl laddning Kalas Puffar på morgonfilen, sen fick man hosta upp en Volvu duett eller en Scania Vabis långtradare på väg till plugget.

Reseda:
Lok och vagnar fanns i de allra första paketen Kalas Puffar, som då hette Sugar Puff.

 Jag minns då vår fröken berättade att hon i en speceriaffär hört en dam (man blev expedierad över disk på den tiden) be att få ett paket Sugar Puff. Det skulle ju uttalas på engelska "Sjogger Paff", sa fröken. Vi var fler än en i klassen som tittade ut genom fönstret då och inte drog på munnen då.

Sedan kom det mer för dåtidens svenskar (vi började läsa eng. i klass 5 då.) uttalsvänliga Kalas Puffar.

Det var ganska ovanligt att vuxna människor på 50-talet kunde prata engelska. Alla engelska ord som vi barn såg, uttalades som de stavades före vi börjat med engelsak i skolan.

Anja:
Jag vill inte bryta tråden, men jag kan inte låta bli det här inlägget.
På tal om:

--- Citat från: Reseda skrivet sön  7 okt 2007 13:37:11 ---Alla engelska ord som vi barn såg, uttalades som de stavades före vi börjat med engelsak i skolan.

--- Slut citat ---

Någonstans under 60-talet skrev jag en önskelista till Jultomten. Överst stod det:
En ep, "Schlavsjo jä jä". Mamma gick med lappen/önskelistan till stadens skivbutik.
Jag fick rätt julklapp av Tomten.  :) Strongt gjort av mamma som inte kunde ett ord engelska.

Solvargen:
Tror faktiskt jag har kvr ett par sådana bilar sen jag var barn, tror jag ska kolla om jag har kvar dom. 8)

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

Gå till fullversion