Allmänt > Fria diskussioner
Tror ni på en klimatkatastrof?
kikarbara:
--- Citat från: kas skrivet mån 21 jan 2008 10:23:16 ---Jag skickar inte nånting till dessa organisationer, som likt alla andra ordnar högsta lön åt cheferna, det låter så snällt och bra att skicka en slant till Röda korset, för att köpa sig ett gott samvete, smulor kommer behövande till godo, men organisationens anställda frodas! RK-chefen fick den i särklass högsta lönehöjningen såg jag i tidningen, det är väl bra att få veta vart bidragen i första hand tar vägen? I nästa steg så tar ofta mottagarländernas svarta får hand om bidrag, som kommer in, ytterst lite når fram till behövande på rätt nivå!
--- Slut citat ---
Vem skickar du till istället eller hur?
kas:
Jag vägrar att delta i, typ bingolotto, världens barn osv. för kontrollen har visat sig att Tv4 har ett upplägg som baserar sig till stor del på tjäna pengar på insamlingen, dom är duktiga på de, trissdragning skulle inte komma på tal om det inte var pengar till tv4, det är bara att konstatera att får inte politikerna i mottagarländerna sin del/bestämma så åker organisationerna ut! Det ideella har gått i kvav, det har blivit födkrok åt en massa gangsters och de tar för sig! Vann förresten hela 125skr på trisskrap nu...
Reggis:
Ja det intressanta är att problemet, om det är ett problem, är politiskt. Jag kan inte få det till något annat än att kapitalismen fungerar inte. Vi kan inte ha ekonomi och pengar som styrmedel för produktion. Kapitalismen utgår från att den som via skicklighet, hänsynslöshet, rofferi eller med andra metoder producerar något effektivast och billigast överlever. De som inte är tillräckligt effektiva slås ut av de så kallade marknadskrafterna.
Det innebär att struntar jag i miljön, mina medmänniskors hälsa, syr igen käften på alla som klagar samt inför arbete dygnet runt så är jag en vinnare. Antar vi då att klimathotet är verkligt så innebär det att jag tog hem affärerna men vi dog alla på kuppen. Då kanske affären känns rätt betydelselöst i det sammanhanget. Vi kan inte ha ett system där någon annan får betala för det vi gör utan intäkten och kostnaden måste ske i samma â€bolagâ€. Har svårt att se hur kapitalismen skall kunna hantera denna problematik.
Det är insikten om detta som gör att amerikanerna är emot alla typer av gemensamma miljöinsatser för det slår direkt mot den amerikanska livsstilen. Kineserna håller just nu på att bli den största internationella spelaren på marknaden och en ekonomisk utmanare till USA. Kinas ekonomiska makt är nu så stor att ett ekonomiskt krig mot USA är fullt möjligt. Det kineserna inte kunnat uppnå på slagfälten via ombud (Korea, Vietnam, etc), det kommer kineserna nu att kunna göra genom några enkla ekonomiska transaktioner. USA håller på att bli slagna med sina egna vapen.
USA ägnar sig i stället åt någon sorts religionskrig i Irak av korsfarartyp under beteckningen "krig mot terrorister". Detta urholkar USA:s ekonomiska potential och leder till konflikter med betydelsefulla finansiella centra i Mellanöstern. Det är enligt min uppfattning inte så begåvat när man i stället skulle köra hårt med klimatfrågan och med hjälp av det minska kinesernas ekonomiska inflytande. Med tanke på alla forskare USA förfogar över borde de kunna dupera de flesta människorna i världen. Det är bara att använda Hollywood fullt ut.
kas:
Kina har väl nog med problem själva, grundvattnet sjunker osv. och detta surr om Taiwan, skulle vi börja kräva ryssarna på territorium, Kina har nog svårt att få med sig nåt annat än N-Korea i själva verket...Det handlar bara om oljan inget annat, Vänd samtliga kanoner på jorden mot väster och dra av en salva samtidigt, kanske kunde öka rotationen på klotet så att skottåret elimineras, förhoppningsvis dras månen sakta tillbaka mot klotet, så ebb o flod funkar normalt igen!
JJ:
--- Citat från: Reggis skrivet mån 21 jan 2008 16:39:59 ---Jag kan inte få det till något annat än att kapitalismen fungerar inte.
--- Slut citat ---
Kapitalismen fungerar inte i längden, men vad skall vi ersätta den med? De högsta ledarna kör ändå med kapitalism, även om de förespråkar kommunism eller något annat politiskt system som täckmantel för att kunna sitta i toppen och profitera på folket.
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida
Gå till fullversion