Retroforum
Porslin & Keramik => Keramik => Ämnet startat av: JJ skrivet sön 16 maj 2010 13:47:49
-
Stigs springare i två storlekar har man sett ett antal av. De finns väl i 3-4 olika mönster. Nu finns på Tradera en annan liknande springare som skiljer sig i både form och färg. Den är signerad under men man undrar om det är äkta?
http://www.tradera.com/UNIK-stig-lindberg-springaren-auktion_302282_112864787 (http://www.tradera.com/UNIK-stig-lindberg-springaren-auktion_302282_112864787)
Nu finns det andra liknande hästar som är italienska. Jag vet inte vem som har tittat på vem, men Stig har tittat på andra förut. Fast denna är inte heller identisk.
http://www.flickr.com/photos/mascarajones/sets/72157620366679757/ (http://www.flickr.com/photos/mascarajones/sets/72157620366679757/)
Vad tror ni?
-
Jag funderade också litegrann på denna häst och måste säga att Stickan inte skulle signera hästen som är så pass slarvigt gjord, Hästen är ju doppad i lera innan bränning!
Mycket tveksam! :-\
-
Jag tycker att signeringen ser mysko ut. Som den vore av tusch...
Dessutom är stilen knappast Stigs. Också mycket tveksam! :P
-
Hm, jag lutar nog snarare åt att tro att det handlar om fotokvalitet. Det är inte alls säkert att den ser lika illa gjord ut i verkligheten. Ena bilden får mig att uppleva en ganska hygglig glacering trots allt, även om förstabilden inte är en höjdare... ni som kan hans signatur, stämmer den med det ni känner igen?
-
Om man jämför med alla signaturer som finns längst bak i Stig Lindbergboken av Gisela Eronn så avviker G:et i Stig. På signaturen i auktionen finns det en böj men i boken ser man inte detta på nästan 30 signaturer från 1937-82.
-
Se bara på hållningen på den hästen och denna:
http://www.tradera.com/STIG-LINDBERG-STOR-HELBRUN-SPRINGARE-TILFALLE---auktion_302282_111821929 (http://www.tradera.com/STIG-LINDBERG-STOR-HELBRUN-SPRINGARE-TILFALLE---auktion_302282_111821929)
Den här Äkta springaren ser ju stolt ut!
Den andra "mulåsnan" skulle Stig aldrig sätta sin signatur på!
-
....signaturen kan ju iofs stå för vilken Stig.L som helst. Ingen som kan visa några signaturbilder?
-
Det skulle kunna röra sig om något som blivit över vid tillverkningen, som inte höll måttet, en prototyp eller så, som sedan tagits om hand av någon och försetts med signatur i efterhand Stig L:s signatur är inte så svår att kopiera någorlunda, den är ganska alldaglig måste man nog säga. Min teori är att det kan vara både äkta och falskt m.a.o.
Jag skulle inte våga köpa detta ök men det verkar finna en del traderarävar med många tidigare affärer bakom sig som ändå tycks tro på att det är en Stig L.
/PM