Retroforum
Retroshoppen => Sökes/Bytes/Bortskänkes => Ämnet startat av: jokke76 skrivet mån 14 jun 2010 21:45:48
-
Köpes Jönssonskatt.
-
Är det en stengodskatt? Nylund kanske?
-
Nej, det är gjutjärn. Tror det är Svenskt Tenn.
De är jättefina! Och tunga... :)
-
Det verkar vara Svenskt Tenn ja. Hittade två auktionsresultat - 3.200 och 3.300 kr. Men det kanske finns olika storlekar?
-
Visst är det Jönssons katt, närmare bestämt Anders Jönssons. Den finns att köpa på Svenskt Tenn och har gjort så rätt så länge. Jag har önskat mig den i födelsedagspresent många år nu men aldrig fått den. Tänka sig. Om du kan få tag på den för 3000 så har du gjort ett klipp den kostar närmare 6 000 pix i butiken.
-
Man hittar den på Svenskt tenn också ja, under övrigt http://www.svenskttenn.se/ (http://www.svenskttenn.se/)
Vi västkustbor kan annars få för oss att det handlar om inköp av café/restaurang i Lysekil det här :)
Jag fick kolla att det var exakt rätt jag mindes på det gamla vattenhålet dit man gick och åt frukost mm förr om åren
(http://vastsverige.basetool.se/upload/15315/images/edited/469344_product_128506485177751250_popup.jpg)
Det bakre huset i bild, med uteplatser i etager framför, utsikt mot vattnet.
http://www.vastsverige.com/sv/lysekil/products/73107/Caf-Pub-Jonssons-Katt/ (http://www.vastsverige.com/sv/lysekil/products/73107/Caf-Pub-Jonssons-Katt/)