Retroforum

Porslin & Keramik => Keramik => Ämnet startat av: Flitigalizan skrivet ons 16 apr 2008 14:20:38

Titel: Ny på detta forumt samt undrar över en Höganäs-serie i grönt och brunt
Skrivet av: Flitigalizan skrivet ons 16 apr 2008 14:20:38
Hejsan, är nykomling här. Är intresserad av 50-60-70-talsprylar men på inget sätt "fanatisk" eller "expert". Tycker om att blanda gammalt och nytt, olika stilar men allt inom ramen för "retro" om man nu kan säga så.

I alla fall så har min käre svärfar adopterat bort sex tallrikar, en burk med lock, en slags liten karott med handtag och lock och en låg karott med handtag utan lock. Ser ut att vara typiskt 50-tal. Ganska blank keramik som ser glaserad ut.

Det står Höganäs under grejorna men det är svårt att utläsa namnet på serien. Serien går i en limegrönsaktig eller kanske ärtgrön färg och brunt. Känner månne ngn igen denna serie?
Hade ju underlättat med en bild men har inget för tf.
Titel: SV: Ny på detta forumt samt undrar över en Höganäs-serie i grönt och brunt
Skrivet av: brodertuck skrivet ons 16 apr 2008 15:42:15
Låter som det skulle kunna vara Old Höganäs.
Jämför med tallrikarna i den här traderaauktionen.
http://tradera.spray.se/2_TALLRIKAR_OLD_HOGANAS_GRONA-auktion-62862494 (http://tradera.spray.se/2_TALLRIKAR_OLD_HOGANAS_GRONA-auktion-62862494)
Titel: SV: Ny på detta forumt samt undrar över en Höganäs-serie i grönt och brunt
Skrivet av: JJ skrivet ons 16 apr 2008 20:07:07
I så fall så fanns de med på H55-utställningen i Helsingborg 1955. Kanske kom de strax innan, men jag tycker att de känns lite äldre. De har aldrig slagit igenom såsom mycket annat som kom vid den tiden som blå eld t ex.
Titel: SV: Ny på detta forumt samt undrar över en Höganäs-serie i grönt och brunt
Skrivet av: ada skrivet ons 16 apr 2008 20:48:16
Det hette Old Höganäs för att det var nytillverkning av riktigt gammal höganäs
Titel: SV: Ny på detta forumt samt undrar över en Höganäs-serie i grönt och brunt
Skrivet av: Flitigalizan skrivet tor 17 apr 2008 08:57:13
Tack för alla svar.
Jag ska kolla lite närmare och försöka urskilja vad som står?...
Hm, ja de kanske påminner om serien de där gröna tallrikarna men som sagt, mina går i brunt och grönt.
Titel: SV: Ny på detta forumt samt undrar över en Höganäs-serie i grönt och brunt
Skrivet av: ada skrivet tor 17 apr 2008 09:04:10
Jag misstänkte väl att du menade två färger på samma, kan du beskriva det? ("bruna med grön rand" eller motsvarande)

Ännu bättre om du kan skaka fram en bild (den kan alltid postas till admin@retroforum.se om det känns osäkert hur man får ut den på forumet/förminskar till mindre än 140 kb)
Titel: SV: Ny på detta forumt samt undrar över en Höganäs-serie i grönt och brunt
Skrivet av: Flitigalizan skrivet mån 21 apr 2008 09:55:32
Hej igen!
Har nu lusläst bakom grejorna och fått fram ett namn, "Friteda 624"  verkar det st¨, möjligen att D:et är en annan bokstav. Googlade på det men fick inte fram ngt. Ja, jag får nog ta och fota hela härligheten...
Tallrikarna är har en grön cirkel i mitten och brun kant och burken till exempel är tvådelad, grön på den nedre delen och brun på den övre med ett brunt lock. Karotten eller vad man ska kalla den för, med ett handtag, har ett lock i ngt träslag.