Retroforum
Design, övrigt => Design, övrigt => Ämnet startat av: fiabeth skrivet fre 13 mar 2009 15:40:49
-
hej,
det finns åtminstone två inlägg om en vit kaffekanna/-panna som sägs vara heikki orvolas verk... min fråga är om det finns en stämpel under eller någonstans på dessa?
jag ligger ännu sömnlös över en vit sådan kanna jag tänkte köpa för 11 euro men lät bli då jag inte hittade märkning... plus att den var aningen brännskadad ;)
-
Absolut igen märkning någonstans, men den är karaktäristisk, själv var jag skeptisk till den bruna skruven i knoppen, men det ser ut att vara så på bilder jag sett
Tog ett par bilder på min, det kan göra sig att olja in handtaget och knoppen, har inte putsat på den alls ännu
-
åååh nej... då var det nog en sån... grämelse!
men tack för upplysningen om att det inte finns märkning... jag vågade bara inte lita på att det var "äkta" vara.... men nästa gång då köper jag om jag ser en!
-
Ingen fast märkning men de hade ett Arabia klistermärke som dock lossade snabbt vid användning ...