Retroforum

Hus och hem => Möbler => Ämnet startat av: OliT skrivet mån 21 jun 2010 00:02:55

Titel: Hjälp med identifiering av stol/fåtölj (Kofoed-Larsen?)
Skrivet av: OliT skrivet mån 21 jun 2010 00:02:55
Hej!

Jag har hittat en kul stol på loppis och skulle gärna vilja veta vem som kan tänkas ha gjort den. Som ni ser så är den demonterbar, vilket får mig att tvivla på att det är en Kofod-Larsen (jag har aldrig sett en av hans stolar monterade med insexskruvar). Någon har sagt att det kan vara IKEA, men samtidigt är detaljkvaliteten och skinnet bra, så kanske ändå inte. Förhoppningsvis har någon av er lite uppslag på vem det kan vara som ligger bakom!


(http://i50.tinypic.com/2sb92xl.jpg)
(http://i45.tinypic.com/svl08h.jpg)
(http://i50.tinypic.com/nzj3aa.jpg)
(http://i45.tinypic.com/30v2gsl.jpg)
Titel: SV: Hjälp med identifiering av stol/fåtölj (Kofoed-Larsen?)
Skrivet av: thisismycat skrivet mån 21 jun 2010 07:25:45
Det var en tjusig stol, du. Tyvärr kan jag inte hjälpa dig med identifieringen mer än att det fanns fler tillverkare som använda insex. Min första post här på forumet gällde mitt soffbord, som är ihopsatt med just insex. Dock antagligen inte IKEA.
http://www.retroforum.se/index.php/topic,2879.msg23060.html#msg23060 (http://www.retroforum.se/index.php/topic,2879.msg23060.html#msg23060)
Titel: SV: Hjälp med identifiering av stol/fåtölj (Kofoed-Larsen?)
Skrivet av: Frihane skrivet mån 21 jun 2010 23:01:05
Snygg!

Kika på
http://kunstindustrimuseet.dk/furnitureindex (http://kunstindustrimuseet.dk/furnitureindex)

Där finns det mesta om den är dansk.

Lycka till!

MODERN DESIGN:
www.gallerigriberg.se (http://www.gallerigriberg.se)
Titel: SV: Hjälp med identifiering av stol/fåtölj (Kofoed-Larsen?)
Skrivet av: Wanja skrivet tis 22 jun 2010 01:25:38
Frihane, OliT la upp denna stol på PES för ett tag sedan och där har vi konstaterat att den finns på Furnitureindex. Dock är informationen där hämtade från ytterst knapphändiga uppgifter på en auktionssite och därmed inte vidare tillförlitliga.
OliT, jag tycker fortfarande att det kännd som Kofod-Larsen, har dock inte dykt på några uppgifter.
Tittar man på armstöden så har de vissa likheter med en del av Ekselius fåtöljer, men resten av formen känns Kofod.
Titel: SV: Hjälp med identifiering av stol/fåtölj (Kofoed-Larsen?)
Skrivet av: semlan skrivet tis 22 jun 2010 09:51:46
Håller med att den verkar vara formgiven av Kofod-Larsen, men kan den inte vara svensk producerad? ???
Hans välkända sideboard finns ju i en enklare svensk variant.
Titel: SV: Hjälp med identifiering av stol/fåtölj (Kofoed-Larsen?)
Skrivet av: Wanja skrivet tis 22 jun 2010 11:50:53
Semlan, det är just det jag också misstänker. Det känns dock inte som att den är tillverkad av OPE.
Titel: SV: Hjälp med identifiering av stol/fåtölj (Kofoed-Larsen?)
Skrivet av: OliT skrivet tis 22 jun 2010 13:38:50
Jag har kollat lite mer på Decopedia och hittade faktiskt ett par Kofod-Larsen-stolar av OPE som är monterade med vad som ser ut som insex. Det finns dessutom rätt många som ser ut att vara ihopskruvade, men med täckhattar (eller vad det nu heter) till skruvarna. Det är ju inte helt omöjligt att det suttit sådana också på min stol, men att de har försvunnit.

Undertill sitter ett svart tyg, kan hända att det är ditsatt senare och att det finns någon märkning under det. Jag ska granska lite närmare i dag.
Titel: SV: Hjälp med identifiering av stol/fåtölj (Kofoed-Larsen?)
Skrivet av: semlan skrivet ons 23 jun 2010 15:18:42
Ifall det är OPE som är tillverkaren, har den varit märkt med en  klistrad etikett.
Den kan ju ha trillat bort under åren som gått.