Visa inlägg

Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg i områden som du har tillgång till.


Meddelanden - sundqvist

Sidor: [1]
1
Möbler / SV: Soffa och fåtölj från IKEA?
« skrivet: tis 2 mar 2010 21:26:29 »
Roligt att få diskussion kring detta. Grejerna är onekliga väldigt lika Folke Janssons. Det mest intressanta som jag hittade efter lite googlande var ett annat forum (http://www.precisensan.com/antikforum/showthread.php?t=2824)där fåtöljen nedan diskuteras:

Någon skriver då "Det här kan vara Tellus av Folke Jansson, ingående i ett möblemang som i fyrbent grundutförande kom ca 1957. Det fyrställda snurrunderredet är dock senare, men sannolikt inte yngre än 1960-talet. Från 1980-talet nån gång är dylika snurrunderreden alltid femställda."
Skulle ju kunna stämma utifrån era tankar, men jag hittar dock inga bilder på den fyrbenta varianten.


Här har ett liknande set sålts och dimensionerna på min soffa är ju snarlika. (H 77 cm/L 150 cm jämfört med H 75 cm/L 155 cm)
http://www.ingelmark.se/auktion_start_tidigare.asp?auktion_id=44&datum=20091219

Nu får det vara färdigletat för idag. Tack för hjälpen så länge! :)

2
Möbler / Soffa och fåtölj från IKEA?
« skrivet: mån 1 mar 2010 21:36:20 »
Hej!

Har läst här på forumet och förundrats över hur mycket folk vet om gamla möbler.

Köpte själv en soffa och fåtölj för ett par månader sedan och är nyfiken på om någon har koll på ursprunget.
Möblerna hade gått i arv hos de förra ägarna som trodde de hade köpts in på IKEA en gång i tiden så jag undrar helt enkelt om någon kan bekräfta/avskriva denna teori. :)
Hittar ingen stämpel någonstans. Benen skruvas på/av. Tar gärna fler bilder.

Mvh, Ellen

Sidor: [1]