Men du Vince, du ska inte reta upp dej, det är det vår lilla Reggis går igång på, ta några djupa andetag och nonchalera.
Resedas lilla bil lär familjen kalla för "kundvagnen", min kallas för "lingonbilen", leksaker jovisst, men man har råd att betala bensinen och åka långt 
Och din möbel har ju ovanligt skarp och tydlig 50-talsstil, vilka ben! Så jag tror den är värd sitt pris och mer därtill
Min egen är bara en simpel Philips, vad är detta för märke?
(Min är presenterad här http://www.retroforum.se/index.php/topic,1430.0.html, och är dessutom filmad www.retroforum.se/xxx/Philips_AG1000R.wmv)
Jag retar upp mig på folk som Reggis och jag drar mig inte för att säga det.
Jo just den "spot on" riktiga 50-tals designen var det jag föll för på den här möbeln,måste ha den

AB Gylling & Co är det som tillverkat den om jag förstått det hela rätt,tillverkningsår vet jag däremot inte.
MVH Micke
Intressant inlägg du kommer med här Vince, och jag är inte ironisk. Jag har ofta noterat att de här människorna som har ett stort behov att alltid tala om hur hårt de jobbar ofta är väldigt ineffektiva mens de som står och hänger vid kaffemaskinen uträttar betydligt mer totalt sett. Därmed inte sagt att de inte jobbar som de säger men deras kapacitet verkar bristfällig. För min egen del så ingår det i mitt jobb att stå och hänga vid kaffeautomaten och inspirera och leda andra. Till detta behövs både social kompetens och humor och framför allt en förmåga att kunna skratta åt sig själv.
Sen till det här med självgodhet. För min del kan jag inte finna annat än självgodhet i uttryck som â€mina trådarâ€, â€undanber mig dina åsikter†och som krydda på moset får jag inte som jag vill så vill jag inte vara med. Hallå Vince, hur gammal är du? Nej ta nu och lämna sandlådan och inse att människor är olika och man behöver inte â€älska†alla. Däremot kan det vara en personlig fördel att inse att vi kan ha olika syn på saker. Ta till dig det du uppskattar och strunta i det du inte gillar men försök att inse att du är ingen prototyp på hur alla skall vara och det är inte jag heller för den delen, vi är olika.
Jag jobbar effektivt 10-12 timmar om dagen,och jag har inget behov av att basunera ut det till hela världen vart du nu har fått det ifrån,har inte råd att stå och inte göra nånting vid en kaffeautomat.
jag kan verkligen inte påstå att du ger sken av att du har nån som helst självdistans,du kanske borde öva ditt skriftspråk och förmåga att förmedla via text,för skratta åt dig själv det tror jag defenitivt inte du kan och ironi verkar inte vara nått du har nått speciellt grepp om heller,åtminstone kan du inte förmedla det.
Självgodhet handlar inte om "Mina trådar" eller "Undanbeder mig dina åsikter" jag tycker inte dom tillför något bara och det har jag svårt för,ineffektivt så det skriker om det??Tror du verkligen jag vill veta nått om Uppsala när jag frågar om frakt på en möbel,vill jag veta nått om Uppsala tar jag reda på det själv,vad är det som är så svårt att förstå med att SKRIV INTE EN MASSA SKRÄPSOM INTE HAR MED TRÃ…D ÄMNET ATT GÖRA! Vill jag veta nått du vet så var så säker på att jag frågar.Jag skulle även vilja säga det samma till dig reggis,väx upp och inse att människor är olika för vad det gäller det så har du inte en susning om vad du skriver om,för att ta ett exempel:
Betalar man pengar för en sån där gammal radio, obegripligt. Men som man säger neri i Kävlinge, De som inte går att plöja ner i åkern det får man ta hem till laggården. Skall du ha den i en ladugård Vince.
Reggis snälla väx upp lika mycket som du tycker att jag behöver växa upp och slå upp respekt för andra i en ordbok,sen kan du komma och prata när du lärt dig vanlig hyfs och hur man beter sig.
MVH Micke