Är gps-koordinaterna andra än de "vanliga" longitud och latitud?
http://www.sektioner.caravanclub.se/stockholm/omvandlaren.htmlhttp://www.poidatabase.se/index.html (mkt användbar för ALLA pga att detta är gratis att importera till alla bil navigatorer vad gäller hastighetskameror i hela sverige
De flesta GPs:er kan ställas om att ange koordinater i alla förekommande varianter (har för mej det är 3 st). Alla är ju att föredra vid angivelse på besöksplats för enkelhetens skull (användare att välja det just dom har sin GPS inställd på).
Eniro kartor och Google maps har kunnat användas förr iaf för att ta ut dessa koordinater, men sitter man som "kund" och vill göra ett "varv" tar det ju oändlig tid att pilla fram detta utifrån samtal med varje handlare vad deras "ställe/fastighet" har för beteckning på landsbygden... osv...
Exampel på latitud- och longitudformaten
1. Grader, minuter, sekunder = Format (GGMMSS) : 59°23'39"N
2. Decimalgrader = Format : 59.394444
3. GPS-koordinater = Format : 59 grader 23.66664 minuter