Allmänt > Fria diskussioner
Jag älskar kyrkogårdar!!!!!!!!
Ficklampan:
Jag klarar inte riktigt av att vara på kyrkogårdar... tycker det känns lite "ruskigt" att vara där... visserligen har jag klarat av begravning ganska bra, i varje fall den delen som är i själva kyrkan... kyrkogårdar är olustiga, "ödesmättade" platser tycker jag... mest är det nog tanken på, kännslan av, att jag själv ska ligga där en dag... hu.
Reggis:
Du tänker fel ficklampan. Det är inte du som ligger där utan det är soporna som blivit över när du har lämnat kroppen. Kyrkogårdar är egentligen en kombination av soptipp och minnesplats. Genom att gå till just den sophög som representerar den du var bekant med så väcks minnen av personen. Gravstenar och liknande skall ses som adresslappar så du skall hitta till rätt sophög.
kikarbara:
Ã…h, det jag fräsmst känner när jag går på en kyrkogård är såå mycket kärlek. Kärlek, kärlek kärlek överallt i sin klaraste form, både i form av försakad kärlek, sorg, öden, upplevd, saknad men allt samlas i begreppet kärlek och inte minst kan man se det på en del gravar som är både väl smyckade och omvårdade och som verkar ha friska blommor som inte är ditsatta av kyrkogårdsförvaltningen trots att stenen vittnar om att det är en sedan länge avliden person.
Att det skulle finnas personer där har jag inte tänkt, utan tvärtom, avsaknaden av personer, på något sätt. Det är där vi fortsätter visa vördnad för dem vi saknar omkring oss i vardagen. Ã…h, jag tycker bara att kyrkogårdar är vackra. Och att de ger starka intryck.
Reggis:
Det finns ingen plats där jag hellre tar ett glas rött på än en kyrkogård. Känner friden, och tittar på de oftast välansade gräsmattorna och träden. På sommaren finns där ofta en härlig blomsterprakt.
Sen finns det också vissa kyrkogårdar som är som gjorda för sexuella aktiviteter. Skogskyrkogården har flera partier som är som klippt och skurna för friluftssex. Jag älskar att åka ut till kyrkogården i sällskap med någon viril ung man en ljummen sommarkväll, bre ut en filt, låta kläderna falla av och ja ni förstår nog. Friden på kyrkogården på kvällen skapar en speciell stämning som förhöjer upplevelsen.
Navigering
[0] Meddelandeindex
[*] Föregående sida
Gå till fullversion