Glas > Övrigt och okänt ursprung
Ännu mer okända glas...
Tallen:
--- Citat från: engelsson skrivet mån 13 okt 2008 09:37:50 ---Vad kul o se dina glas Tallen..på den översta bilden glas nr 3 har jag i blått o grönt hemma..en dovt mörk blå färg o en nästan blågrön nyans på de andra..glas nr 5 har jag haft i mörkgrönt men då satt de små flätade korgar runt nederdelen...fick aldrig grepp om varifrån de var. Glasen på undre bilden liknar mycket riktigt mina höga glas förutom färgen dock...hoppas du har större tur än jag med identifieringen,,*L*
--- Slut citat ---
Jag har jämfört nr 3 med I-line I 104, men det stämmer inte, så jag tar tillbaka det!
De glasen på undre bilden, var det inte så att Reijmyre hade liknande glas? K 113 hette dom visst? De rökfärgade och det turkosa har samma mått som dina gröna i alla fall och på bilden i denna tråd som jag länkade till, så finns glas i min turkosa och din gröna färg
http://www.antikviteter.net/antikprat/messages/188/229932.html?1210770897
Glas nr 5 har lite samma färg och form som Nanny Stills Harlekin (saftservis med kanna), men är ett snapsglas. Har inte hittat något som tyder på att de skulle komma från samma serie dock.
Tallen:
Så istället för att lösa problem, lägger vi till fler klurigheter... :D
Dessa glas har jag haft ett tag, men inte heller de har jag kunnat identifiera. Jag tror att det kan vara Tapio Wirkkalas juice/saftglas, har nämligen sett dem både i klarglas, lila och blåfärgade, samt gröna. Kan jag ha rätt i detta ???
Bilderna under är inte mina glas
Bild 2: ska leta på länken, hittar den inte nu
Bild 3: http://www.lasikammari.fi/table/ii/tablei_tw_4050137.html
Bild 4: http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=84599513
engelsson:
Kan det översta randiga glaset vara Lennart Anderssons Isi-glas?
Tallen:
Nej, det har jag redan kollat, fel typ av relief, den är däremot samma som glasen nedanför, Wirkkalas saftglas.
engelsson:
Aha ..ok..ja då är det ännu ett mysterium då :-\ Tänkte återgå till glas nr 3 översta bilden..är det en kraftig tung botten på dem..kan ju tillägga att om det är samma glas som mina som jag refererade till i mitt första svar så har vi dom här hemma i högre modell oxå..i grönt o brunt..
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida
Gå till fullversion